Szob és Ipolydamásd között a Helembai híd felé, elénk tárul egy nagy lápos legelő és rajta sok fekete folt. Ahogy közelebb érünk, egyre inkább kirajzolódik, hogy a fekete foltok bivalyok.
Dr. Sántha József 2003-ban kezdte el építeni családi gazdaságukat állatorvosként Szobon, a Dunakanyar szívében. Az állatok szeretete vitte erre a pályára és élete során a saját állattartás vált életformájává. Később ezt tovább fejlesztve családjuk fő profiljává a rendezvények és lakodalmak szervezése vált az állattartás mellett. Megvásárolta a malomkertet ahol hagyomány őrző és hagyomány ápoló turisztikai öko parkot akartak létre hozni, ami megvalósult az évek során. A terület korabeli birtokosai, a Luczenbacher család volt, akik több olyan épületet hagytak maguk után, amire a család örökségként tekintettek és a régi stílus jegyeivel állítottak helyre. Ezekben az épületekben alakítottak ki szálláshelyeket az ide érkető vendégek részére.
Jelenleg a rendezvények mellett 220 bivalyt tartanak kifejezetten magas genetikai értékű nukleusz állományt. Részt vesznek az Európai Unió in situ gén megőrző programjában is. A bivalyok mellett 15 lovat is tenyésztenek a malomkertben. Korábban mangalica-, tejelő szarvasmarha-, kecske és birka tartásával is foglalkoztak, de sajnos a munkaerőhiány miatt ezen ágazatokat felszámolták.
A fogadóban első sorban saját alapanyagokból, helyi- és haza terméket kínálnak a hozzájuk látogató vendégeknek. A Malomkertben lehetőségük van mintegy 45 főt elszállásolni és éttermükben asztalhoz ültetni. Rendezvényeket és lakodalmakat 200 fő-ig tudnak vállalni.
Korábban készítettek sajtokat is, de most már a termékek sora csak a szörpök, lekvárok és a bivalyhúsból készült szalámi, sonka, kolbász és grill kolbász termékekre szűkült, figyelve a nagyobb hozzá adott értékre és minőségre. A termékekhez az alapanyagot a saját ökológiai szemlélet és a Biokontroll Hungária Kft. által minősített kertben termelik meg. Természetesen minden területüket e szemlélet szerint művelik, és hasznosítják.
A termékeket kezdetben helyi termelői piacokon is értékesítették, de mára csak a Malomkertben vásárolhatók meg.
Lehetőségeik szerint igyekeznek a pályázatokat is felhasználni fejlesztéseikhez, így sikerült a helyi LEADER csoport támogatásból saját hűtőkamrát kialakítani és egy vákumozót beszerezni a termékek csomagolásához.
A Sántha Család gazdasága túl mutat az egyszerű gazdálkodáson. Összefogva, a család mindent tagja hozzá teszi a saját tudását, így lesz nagyszerű, otthonos, mégis professzionális vállalkozás, egy üdítő folt az Ipoly mentén.
Szerző: Fieszl Csaba
Fotó: Fieszl Csaba