Magyar Családi Gazdaság: A Természet és Hagyomány Szövetsége

2024. 11. 16., szo – 08:47

Több mint 25 évvel ezelőtt, Dr. Magyar Gábor vezetésével a Magyar család Tahitótfaluba, a Szentendrei-szigetre települt, hogy felélesszék és megőrizzék az őshonos magyar háziállatok genetikai örökségét. Az évek során gazdaságuk organikus útra lépett, a természet és a hagyomány szimbiózisa határozta meg mindennapjaikat, és gyermekeink is ebben a közegben nőnek fel.

Gazdaságuk területei a Duna, a Pilis és a Börzsöny hegyvonulatai által övezett Szentendrei-szigeten terülnek el. E tájegység már az avar korban is lakott volt, és a mai napig megőrizte egyedi természeti értékeit. Fő állatállományukban megtalálhatók a magyar szürke marhák, magyar tarka szarvasmarhák, racka juhok, valamint gidrán és hucul lovak. Ezek az ősi fajták ma is ugyanúgy a füvet legelik, mint őseik idejében, megőrizve ezzel a természetes egyensúly érzékeny rendjét.

Állataikat extenzív tartásmódban gondozzák, ahol a legelőterületeket maguk kezelik, a takarmányt pedig szintén saját maguk termelik meg. Kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy kerüljék a vegyszerek és műtrágyák használatát, méltó helyet biztosítva ezzel a fenntartható, ökológiai gazdálkodásnak.

Gazdaságuk számára fontos, hogy a modern kor és a hagyomány egyensúlyát megőrizzék. Ennek szellemiségében az áramellátást 100%-ban megújuló energiából biztosítják, szigetüzemmódú napelemrendszer segítségével. A modern eszközök alkalmazása mellett időnként visszanyúlnak a hagyományos módszerekhez is: ökreikkel trágyáznak, lovainkkal szántanak, a ménest pedig lovasok őrzik.

A természettel és állatokkal való szoros kapcsolat tanította meg őket arra, hogy felelősséggel tartoznak ezer éves örökségükért. Az őshonos fajok nemcsak történelmük szimbólumai, hanem a mindennapi élet szerves részei is. Nem elég pusztán megőrizni ezeket a fajtákat, hanem olyan környezetet kell teremteni, ahol a fenntarthatóság és az önellátás értékei ismét előtérbe kerülhetnek.

Céljuk, hogy minél több embernek adjanak lehetőséget arra, hogy kapcsolatba kerüljön ezzel az életformával, őshonos állatokat tenyésszen vagy fogyasszon belőlük készült minőségi élelmiszereket, részese lehessen egy élő, hagyományos világnak.

 

Forrás: www.magyarcsaladigazdasag.hu
Fotó: www.magyarcsaladigazdasag.hu