Zöldségek a konyhára: „tudjuk, hogy egészséges alapanyagokból készülnek az ételek”

2024. 08. 27., k – 10:13

Bucsután komoly Start közmunkaprogram zajlik, ennek keretében jelenleg hét fő dolgozik a településen. Amellett, hogy az összes közterületi munkát elvégzik, mezőgazdasági, kiskerti tevékenységet is folytatnak, fóliában és szabad földön is termelnek.

Kucséber József, az alig több mint kétszáz lelkes település polgármestere elmondta, fontosnak tartották, hogy a programot beindítsák, mert úgy látták, az a falu önkormányzatát, valamint a lakosságot egyaránt jól szolgálja majd. Mára kiderült, igazuk lett. Bucsuta központi helyén ott áll két hatalmas fóliasátor, s persze a kert, ahol minden olyan zöldség megterem, amire a konyhában szükség lehet.

– A program 2016 óta működik nálunk, és a létét mindenki mindig komolyan vette. Talán ezért is tudtuk sikerre vinni – fogalmazott Bucsuta polgármestere, hozzátéve, szívfájdalom, hogy a falvak többségében ma már alig termelnek, és szinte az állattartás is teljesen megszűnt. A falvak az elmúlt évtizedekben hatalmas változásokon mentek keresztül, s egyáltalán nem mondhatom, hogy teljesen jó az irány. Mindenki tudja, hogy megváltoztak az élet- és munkakörülmények, s ezzel együtt a fogyasztási szokások is. Annak idején nem volt udvar, ahol ne lettek volna háziállatok. Sok helyütt álltak az istállóban szarvasmarhák, s kivétel nélkül mindenhol tartottak disznókat, a baromfiról nem is beszélve. S akkor még nem is említettem a háztáji kerteket, melyek nemcsak a zöldségfélékről szóltak, hanem a gabonákról is, például a kukoricáról. Mára szinte teljesen megszűnt mindez. Néhány helyen baromfi talán még akad, más haszonállat egyáltalán nem.

A kiskertek esetében valamivel még jobb a helyzet, az idősebbek még művelgetik a területeiket, de leginkább már csak a zöldségfélékre koncentrálnak. A fiatalok nem foglalkoznak az egésszel.

Ők másból élnek, inkább megveszik a kész kajákat vagy az ételek hozzávalóit a boltokban. Még úgy is, hogy a legtöbben tudják: azok nem olyan minőségűek, mint a háziak. Sajnos a kiskertekhez hasonló a helyzet a szőlőkkel, a területeket nem művelik, sokkal inkább elhagyják. Azt látni, hogy ez a helyzet nem is javul majd, inkább tovább romlik. Ezt azért mondom el, mert a közmunkaprogrammal megteremtettük annak lehetőségét is, hogy visszahozzuk az egészséges, régi ízeket idéző zöldségeket. Be kell vallani, hogy – bolti termények ide vagy oda – ezeket igenis értékelik az emberek. Tulajdonképpen a nulláról indultunk, ki kellett alakítanunk a helyet, ahol termelni tudunk. A jelenlegi területünk helyén igazi dzsungel volt, a közmunkásaink azt kitisztították, majd ott építették fel a két sátrat. A munka minden fázisát – a keretektől a betonlapok elkészítéséig – ők maguk végezték. Nem volt kis munka, de már akkor láttuk, hogy várják a végeredményt, s mindent megtesznek azért, hogy a zöldségeskert elkészüljön, és jó termést hozzon. A kezdetektől szívvel-lélekkel gondozzák a területet, ez jól látszik a termés mennyiségén és minőségén egyaránt.

A fóliákban számos zöldséget termesztenek: paprika, paradicsom, uborka, hagyma, burgonya, bab, sárgarépa, zöldség szerepel a sorban. Mindezt a Gondozási Központ konyháján használják fel. Ami nem fogy el, azt savanyítják, elteszik.

Kucséber József hangsúlyozta: a konyha fontos szerepet tölt be Bucsuta életében, mindennapjaiban. Éppen ezért törekedtek rá, hogy felújítsák a létesítményt.

Jól kihasználják a fóliasátrat

– Az épület rekonstrukciójával már korábban is próbálkoztunk, akkor azonban a pályázatunk nem járt sikerrel, akadt kritérium, amiben nem tudtunk megegyezni a kiírás irányító hatóságával. Nem adtuk fel, újra próbálkoztunk. A Széchenyi Terv Plusz Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 23,51 millió forintot nyertünk, az összeggel orvosolni tudtuk a fennálló problémákat – tette hozzá. – Szinte minden részhez hozzá kellett nyúlni annak érdekében, hogy az épület megfelelő állapotba kerüljön.

Az elvégzett munkálatok között szerepelt egyebek között a nyílászárók, ajtók, ablakok cseréje, az épület szigetelése, a fűtési rendszer korszerűsítése, valamint a tetőfelújítás is. Utóbbit saját erőből végeztük el, s azért is szükség volt rá, mert a tetőre napelemek kerültek.

Fontos, hogy a közmunkaprogram keretében nem csupán személyi, hanem dologi kiadásokra is kapunk támogatást, így számos eszközt tudtunk vásárolni az elmúlt években. Vettünk egyebek között nagy teljesítményű MTZ traktort és egy kisebb gépet, de beszerezhettük a hozzájuk szükséges kiegészítőket is. Mindez jelentősen segíti nemcsak a kerti munkálatok elvégzését, hanem a faluban elvégzendő egyéb feladatokat is. Építettünk tárolókat, ahol elhelyezhetjük a zöldségeket, valamint a savanyított termékeket. S ahogy mondtam, a beszerzett anyagokból magunk készítettünk fóliákat is.

A Gondozási Központban működő konyha épülete jóval korszerűbb lett, nem is beszélve arról, hogy kevesebb energiát kell felhasználni, a létesítmény fenntartása messze nem kerül annyiba, mint korábban.

A konyha elsősorban a szociális étkeztetést szolgálja

– A konyha elsősorban a szociális étkeztetést szolgálja, az egy szakácsot foglalkoztató létesítmény a faluban élő idős emberek étkeztetését végzi. Emellett az iskolai szünetekben a gyermekek étkeztetése is a létesítmény bevonásával valósul meg. Meg kell említenem a vendégebédet is. Ha a Bucsutára betérők délelőtt kilenc óráig jelzik, hogy kérnek ebédet, akkor kedvező áron ők is kapnak ételt. A konyha jutányos működtetését jelentős mértékben segíti a közmunkaprogram.

A konyhán a saját terményeinket használjuk fel, így azokat nem kell megvásárolnunk. Pénzbe így nem kerülnek, és tudjuk, hogy egészséges alapanyagokból készülnek az ételek. Ráadásul a megtermelt zöldségek maradékát is itt dolgozzuk fel, tehát a létesítmény a közmunkaprogramot is szolgálja.

Bucsuta számára egyértelműen fontos a konyha léte, működése, s persze az ehhez kapcsolódó közmunkaprogramot is szeretnénk fenntartani. Bővítést sajnos nem tudtunk tervezni, a programban résztvevők létszámát inkább csökkenteni kellett. Ettől függetlenül a közmunkaprogramnak mennie kell, ezt a termelést nem szabad feladni. Jelenleg csatornázás zajlik a faluban, melynek révén lehetőség nyílt arra, hogy a termőterületek talaját feltöltsük, frissítsük. Ezen dolgozunk, s bízunk benne, hogy a kert és a fóliák továbbra is ellátják majd Bucsuta konyháját, s ezzel együtt a lakosságot finom és egészséges zöldségekkel – fogalmazott a polgármester.

 

Forrás: Magyar Mezőgazdaság/ Bella Huba
Fotó: Magyar Mezőgazdaság