Falusi vendégasztallal vár a Sipos Porta Pálházán

2024. 06. 23., v – 06:53

Pálháza Magyarország legkisebb városa, mely a Zemplénben, Hegyköz szívében található. Méltán híres a táj szépsége miatt, de az erdei kisvasút, illetve a környékbeli turistautak és látványosságok miatt is érdemes ide ellátogatni.

Most már a gasztronómia szerelmeseinek is kínál valami különlegeset, valami újat. Megnyitotta kapuit ugyanis a kisvároska főutcáján a Sipos Porta, melyet Sipos Zsolt kistermelő és felesége üzemeltetnek.

Vendégasztaluk falusias, vidéki környezetben, a hazai hagyományokhoz köthető, illetve helyi alapanyagokra épülő ételeket kínálja vendégeik számára, valamint betekintést nyújt a vidéki élet szépségeibe.

Azonban nemcsak a vendéglátás miatt érdekes megemlíteni őket, hanem amiatt is, hogy egy pusztulásnak indult épületet vettek meg, melynek megőrizve hagyományos, vidéki stílusát, egy autentikus falusi portát alakítottak ki. Az érkező vendégek akár a baromfiudvarba is hátra sétálhatnak, megnézhetik a friss tojást tojó tyúkokat.

Szép, rendezett porta és sok, piros muskátli fogadja a vendéget a gangon, melyen kényelmes lócákon pihenhetünk.

A házba belépve kicsit visszarepülünk az időben, ugyanis régi, falusi használati tárgyak fogadnak, a berendezés pedig tükrözi az egyszerű, természetes vidéki világot. Piros-fehér kockás terítős asztalhoz ülünk le, majd a házi készítésű limonádé vagy bodza szörp oltja szomjunkat. A svédasztalos kínálatban találunk juhtúrós sztrapacskát, sertéspörköltet, kétféle levest, és ami a ház specialitása, a házi készítésű sült hurka, kolbász, főtt burgonyával és párolt káposztával. Mindezekből bőségesen fogyaszthatunk, majd desszertként házi gyümölcsös pite és finom kávé jár.

Jelenleg Magyarországon agroturisztikai étkeztetés kistermelői falusi vendégasztal, falusi szállásadás, valamint lakáséttermi szolgáltatás keretében valósulhat meg.

A kistermelői falusi vendégasztal

A kistermelő, az általa megtermelt vagy előállított, és – kiegészítő alapanyagként – vásárolt élelmiszer felhasználásával, valamint más kistermelőtől vásárolt késztermék felhasználásával falusi vendégasztalt üzemeltethet. A kistermelői vendégasztal sajátossága, hogy bemutatásra kerülnek a falusias, tanyasias vagy vidéki környezetben, a hagyományokhoz kapcsolódó tevékenységek során előállított házi élelmiszerek és gasztronómia, majd ezt követően az elkészített élelmiszerek felkínálásra kerülnek helyben fogyasztásra.

A tulajdonos, Sipos Zsolt kistermelőként házi sertésárut állít elő, melyet felhasználnak a vendéglátásban. De szinte minden alapanyagot a saját, vagy közeli gazdaságból szereznek be, így a minőség és a házias ízek garantáltak.

A Sipos házaspár jó példakánt áll sokak számára egyrészt a hagyományok ápolása és a vidéki ízek megőrzése miatt, másrészt példamutató lehet a helyi termékek felhasználása és a vidék szeretete miatt is.

 

Szerző: Tóth Ágnes
Forrás: www.nak.hu, Sipos Porta FB oldal
Fotó: Palágyi Tibor