A Zempléni-hegységben megbúvó Komlóska napjainkig őrzi 18. századi telepeseinek ruszin nyelvét és kultúráját. A hegyek között megbúvó település jó példa az önfenntartó ökofalu címre. Az erre kirándulókat nemcsak gyönyörű tájjal, hanem különleges népi emlékekkel, de helyi ízekkel is várják.
Egészséges alapvető élelmiszereket termelnek itt a családok, akik szorgos munkával kis feldolgozóüzemeket működtetnek. A településen kiemelkedő, ahogy a helyi termelők és falusi szálláshely tulajdonosok összefognak, hiszen egymás ajánlásával, együttműködéssel példát mutatnak másoknak is.
Komlóskán egy kiváló helyi termékeket készítő és kínáló családnál, Timkóéknál jártam. Ők a vendégeket helyi ízekkel és a legtisztább falusi vendégszeretettel várják.
Megtalálható náluk a saját gyümölcsösükből készített almalé, szőlőlé, de készítenek különleges aszús szőlőzselét, kézzel horgolt ékszereket és ajándéktárgyakat is, melyeket igény szerint a környéken házhoz is szállítanak. A házaspár főállása mellett végzi a kistermelői munkát.
A közeli, remek klímával és természeti adottságokkal rendelkező zempléni erdőségből gyűjtik a gombákat, melyeket aztán feldolgozva árusítanak: szárított gombák, gombaporok, gombakeverékek készülnek. A háziasszony végzett gombaszakértő, aki gyermekkora óta ismeri és gyűjti a gombákat.
Amiért számomra, és sok-sok látogató számára is különleges a Timkó család az az, hogy hozzájuk megérkezve szinte azonnal otthon érezhetjük magunkat, szeretettel körülvéve. A finom ízek és gyönyörű környezet magával ragadó. Nagy teraszukon rendszeresen látnak vendégül csoportokat és tartanak kézműves foglalkozásokat kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Itt a titkos családi receptekből készült ételeket is lehetőségünk van megkóstolni. A Timkó Pince ugyan éppen felújítás alatt van, de hamarosan már a megújult belsővel várja a hozzájuk látogató vendégeket.
Ahogy mondják, ők a minőséget garantálják, hiszen a nevüket adják hozzá, immár nyolcaik éve.
Tehát aki meglátogatja őket, a legkiválóbb minőségű házi gyümölcsleveket, borokat, aszús szőlőzselét és gombaételeket kóstolhatja meg. Tartanak még gyümölcslé-és borkóstolókat is, melyekhez kérésre gombaételeket tálalnak falusi vendégasztallal.
A május és a június az osztálykirándulások miatt mozgalmas és izgalmas, valamint a környékbeli táborozók, erdei iskolások is szívesen választják Timkóék programjait. Interaktív foglalkozás keretében elkészíthető náluk az aszús szőlőzselé, ahogy ők hívják a programot: 'Készítsd el a világ legegészségesebb gumicukrát! Gyerekeknek természetesen alkoholmentes, de felnőttek elkészíthetik az alkohol változatot is, különböző formákba öntve.
ASZÚS SZŐLŐLÉ, 30-as gyümölcscukorfokkal
Az aszút sokan az aszúborral azonosítják. Amikor aszús szőlőléről vagy aszús szőlőzseléről beszélünk, sokan kérdezhetik, hogy mennyi alkohol van benne. Ha az aszús szőlőfürtöket együtt préselik ki az érett zöld szőlőfürtökkel, ez jelentősen megnöveli a must cukorfokát (főleg akkor, ha egy ideig áztatják benne). Ha a mustot hagyják kiforrni, az erjedés során bor lesz belőle, ennek már van alkoholtartalma is. De ha frissen hőkezelik, akkor nem indul be ez a folyamat. Így készül az aszús szőlőlé, amiben nincs alkohol.
MUSTBÓL JÉGKRÉM?
Biztosan mindenki jól emlékszik még a Calippo jégkrémre, ami vizes alapú, gyümölcsős nyári frissítő volt. Ehhez hasonló a Timkóék által készített mustból készült változat.
A különbség csak annyi, hogy ez kizárólag egyféle összetevőből készült, nincs hozzáadott cukor, víz, vagy színezék. Ez színtiszta Tokaj-hegyaljai szőlőlé, vagyis szűrt, hőkezelt must.
MESEBIRODALOM A HÁZUK FÖLÖTT
A kertük fölötti ösvényen 250-300 méter gyaloglás után található a kristálytiszta vizű Subanya-forrás. Ha csöndben sétálunk felfelé, útközben őzekkel, szarvasokkal, különféle madarakkal, sőt, hasznos gyógynövényekkel és csodaszép gombákkal is találkozhatunk.
Vendégeinkkel, vásárlóinkkal gyakran megcsodálják az innen nyíló páratlan kilátást.
Szerző: Tóth Ágnes
Fotó: Szabó Bence