A tudatos vásárlói kultúra terjedése egyre nagyobb teret nyit a hagyományos, kézműves termék előállítóknak. Magyarország szerte mind több helyen jönnek létre termelői piacok, sok esetben pedig már a második lépést is megtették ebben a folyamatban a termelő és árusok, összefogtak, közösségeket alkottak. Békés megyében több ilyen termelői közösség működik. Kiváló példa a régióból az együttműködés sikerére a Portéka Kézműves és Termelői Közösség.
A nemrégiben alakult kézműves közösségük 20-30 Békés megyei kézművesekből áll. Köztudott, hogy a pandémia idején sok kézműves a vásárok elmaradása miatt nehéz helyzetbe került, ekkor döntötték el, hogy a túlélésünk reményében közösségbe tömörülve vészelik át az időszakot. A kezdeményezésük igazi színfolt lett a városok életében.
Közösségüket hosszútávra szerették volna megszervezni, kialakítva egy széles és sokszínű termékpalettát, egy egységes arculatot, az egymásra kiható értékesítési biztonságát pedig minőségi termék kultúra szempontjai szerint alakították ki. Fontos szempont a közösségen belül, hogy egységesen, egymást is támogatva gondolkozó kézművesek alkossák. Ez néha azt is jelentette, hogy lemorzsolódtak tagok, illetve mások csatlakoztak a Portékásokhoz. Az értékrendek lefektetése megtérült a közösség számára, termékeik egyfajta biztosítékot jelentettek a vásárlók és rendezvény-, vásárszervezők számára a minőségi kézműves, termelői termékek piacán.
Termékeik mindegyike, szinte kizárólag vásári termék, a pandémia miatti korlátozások csak a piac területén engedélyezték az árusítás, így ezt kihasználva a piaci időpont után délután tartották a kézműves vásárokat, ezzel is jelezve, hogy termékeik elkülönülnek a piaci áruktól. A korlátozások enyhülését követően már több lehetőségük volt az árusításra. Azt egységes arculatnak köszönhetően vevőik, főleg a kézműves termékek kedvelői, már mindenhol felismerik őket a megyében. Facebook oldalukon pedig rendszeres tájékoztatást adnak, hogy hol, és mikor rendezik a következő vásárukat, vagy éppen melyik önkormányzati, vagy vásári rendezvényen, fesztiválon találják meg őket.
Vannak közöttük őstermelők, kistermelők, kézművesek, választékuk között szerepelnek ásvány és drót ékszerek, lekvárok, szörpök, szőnyegek, öko-táskák, vegyszermentes szappanok, kozmetikai cikkek, kecskesajt, kecskekolbász, tökmagolaj, és tökmagkészítmények, ajándék és dísztárgyak, házitészták, erdélyi kézműves termékek, méz és mézkészítmények.
Csapatuk sokszínűsége és termékeik minősége igen rövid idő alatt kedvelt lett sok megyei rendezvényen, így előszeretettel hívják őket a Medgyesegyházi Napokra, a Kétegyházi Román Nemzetiségi Napokra, Túri Vásárra.
Rendszeres saját rendezésű kézműves vásárt is tartanak Újkígyóson, Gyulán, Békéscsabán a Lencsési lakótelepen. 2021 decemberében Gyulán, a Világóránál tarthattak Adventi Vásárt, melyről a Gyulai Hírlap is beszámolt. Többségük rendszeres résztvevője a Békés Megyei Megyenapnak is.
Számukra nagy öröm, hogy széles közönségnek mutathatják be és kínálhatják a megyében élő kézművesek munkáit, akár a szomszédos megyékben is eljuttatva Békés megye jó hírét. Ismertségük és a városi lakosság igénye az autentikus kézműves termékekre az önkormányzatokat is abba az irányba mozdította, hogy rendezvényeikre meghívják a Portéka Közösséget.
A kényszer szülte a közösséget, mégsem a kényszerűség tartja össze, hanem az összefogás, az egységes megjelenés, a széles termékpaletta adta új lehetőség, az eredményesebb és jövedelmezőbb értékesítés.
Szerző: Brlázs Róbert
Forrás: Portéka Kézműves és Termelői Közösség
Fotó: Portéka Kézműves és Termelői Közösség, Brlázs Róbert