„Merjünk nagyot álmodni!” – gondolta magában Koncz István Tolna megyei gazdálkodó, amikor 2006-ban elkezdett mezőgazdálkodással foglalkozni. Nagyra törő tervei kezdenek megvalósulni, nem is akárhogyan. Mára már mintegy 120 hektáron gazdálkodnak.
Koncz István tizenhat évvel ezelőtt egy kis konyhakerttel és mintegy fél hektár földdel kezdett bele önállóan a mezőgazdálkodás könnyűnek semmiképp sem nevezhető világába. Merész álmokat szövögetve folyamatosan fejlesztette a gazdaságát, amiben mindig is támaszkodhatott párjára Zsófiára. Aki férfiakat megszégyenítő módon áll helyt folyamatosan, sokszor kemény fizikai munkát végezve. Példamutató együttműködésük és munkabírásuk meghozta gyümölcsét. Mára már mintegy 120 hektáron gazdálkodnak javarészt bérelt földterületeken. 50 hektáron szántóföldi növénytermesztést folytatnak főképp búza, kukorica, lucerna, takarmány borsó növénykultúrákkal.
Gyepgazdálkodásuk is folyamatosan fejlődik, amire igény is van állatállományuk legeltetése miatt: 45 db charolais és magyar szürke fajtájú húshasznú szarvasmarha és az állomány folyamatosan bővül.
70 hektáron folytatnak legelő gazdálkodást, immáron fenntartható, ökológiai gazdálkodás szabályrendszere szerint. Sikerrel pályázták meg a Vidékfejlesztési Program Ökológiai gazdálkodást támogató felhívását, amiben a hektár alapon kapott többlettámogatást folyamatosan visszaforgatják a gazdálkodásba. Az elmúlt években folyamatosan fejlesztették az gép-, és eszközállományukat is: 2 db új erőgép (90-120 Lóerő), új rendsodró, 2 új pótkocsi és 1 új bálázó gépet vásároltak meg.
A tavalyi év második felében sikerrel adtak be pályázatot az Állattartó Telepek Korszerűsítése felhívásra is, aminek megvalósítását a 2022-es évre tervezik. Ez a csomag a következő beszerzéseket tartalmazza majd: 113 LE JD traktor homlokrakodóval, 20 tonnás Annaburger trágyaszóró, 9 m CLAAS rendterítő, 3 méter fűkasza, takarmánydaráló, melegvizes fertőtlenítős gőzborotva, 2 napelemes kandeláber.
Pályáztak a Precíziós gépbeszerzési pályázatra is, aminek még várják a bírálatát. A pályázatuk olyan új precíziós gépbeszerzést tartalmaz, mint vetőgép, kombájn, traktor, műtrágyaszóró, permetező.
A gazdaság vezetője a dombóvári régészeti munkákat gépi munkával támogatja.
Sikerük kulcsa a folyamatos tudásbővítés: kikérik és felhasználják a leszerződött Nemzeti Agrár Kamara által nyilvántartott névjegyzéki szaktanácsadójuk segítségét és aktívan részt vesznek a vidékfejlesztési konferenciákon.
Szerző: Szigeti Tamás
Fotó: Szigeti Tamás